I love chickpeas, a nutritional powerhouse indeed. My kids love hippeas:) and pistachios. I make roasted chickpeas at home and they are delicious and so inexpensive to make at home. Most of the healthy foods and snacks at the grocery stores are outrageously expensive. Went to Whole Foods and Trader Joe’s couple days ago and spent $200 on just few things🙄
So wait for a cup of pistachios at 680 calories i can have 5 cups of Frosted Flakes and still be in a caloric deficit dont believe what the media is selling people. Calories in calories out.
Great segment guys. I saw a warning on the snacks I often eat that said the regular consumption of baked goods (eating acrylamides) leads to colon cancer. So I have to make a healthy switch. Thanks for sharing this and giving me and others some leads.
This top 10 Healthy Snacks Chosen By Dietitans via the Today youtube channel features some yummy seeming snacks, for some reason less than a few hours before accessing this video I was thinking about some Wonderful brand of honey roasted flavored pistachios that I have enjoyed snacking on before and I find it fascinating that the Wonderful brand is one of the snacks featured in this video.
They say heathly but please check the sodium and sugar content of some of these products as some are really high in sodium and sugar. Pls be your own advocate and read the labels and determine its healthy to put into your body .
NO ONE can afford any of these! Food and gas prices are out of control! This is a joke! You can get 3X’s the amount of food, for LESS the price for unhealthy snacks! Try better Today show…😒
Outrageously expensive! I only buy those products when they are marked down 50% or more at the local grocery—marked down because nobody can afford to buy at full price!
Unbelievable how expensive some of those products are! Does NBC/Today Show now cater exclusively to the Uber-rich? This video was so disappointing and useless!
Ive been eating chick peas for years they are yummy i wish these healthy snacks were cheaper
I love chickpeas, a nutritional powerhouse indeed. My kids love hippeas:) and pistachios. I make roasted chickpeas at home and they are delicious and so inexpensive to make at home. Most of the healthy foods and snacks at the grocery stores are outrageously expensive. Went to Whole Foods and Trader Joe’s couple days ago and spent $200 on just few things🙄
$25 for a bag of chips?! That’s not healthy for my bank account
Jesus loves y’all and died for y’all repent God Bless
Yep. Keep eating all these “healthy” processed foods and watch your health decline.
So wait for a cup of pistachios at 680 calories i can have 5 cups of Frosted Flakes and still be in a caloric deficit dont believe what the media is selling people. Calories in calories out.
Nutnegbewmew12
Great segment guys. I saw a warning on the snacks I often eat that said the regular consumption of baked goods (eating acrylamides) leads to colon cancer. So I have to make a healthy switch. Thanks for sharing this and giving me and others some leads.
This top 10 Healthy Snacks Chosen By Dietitans via the Today youtube channel features some yummy seeming snacks, for some reason less than a few hours before accessing this video I was thinking about some Wonderful brand of honey roasted flavored pistachios that I have enjoyed snacking on before and I find it fascinating that the Wonderful brand is one of the snacks featured in this video.
This was made 6 months ago. The prices to almost all of these has doubled.
Chick peas 1 dollar and 25 cents a can but these healthy snacks very pricey
How about an apple?
They say heathly but please check the sodium and sugar content of some of these products as some are really high in sodium and sugar. Pls be your own advocate and read the labels and determine its healthy to put into your body .
Xrrobin dr robx
My local grocery store doesn’t have products like this…
Ridiculous prices
Some of these and similar versions much cheaper at Costco
Surely, these prices must be wrong…
Healthy and unaffordable for most families. Good job 👏
Merci
The sun gold kiwis are delicious without the skin.
I guess I need to make a choice to pay my bills or eat healthy.
NO ONE can afford any of these! Food and gas prices are out of control! This is a joke! You can get 3X’s the amount of food, for LESS the price for unhealthy snacks! Try better Today show…😒
💯💯
What happened to fruits, veggies, and unsalted nuts as snacks? Processed Nation!
Outrageously expensive! I only buy those products when they are marked down 50% or more at the local grocery—marked down because nobody can afford to buy at full price!
Hippeas are salty. Not recommended.
These snacks are expensive af
Unbelievable how expensive some of those products are! Does NBC/Today Show now cater exclusively to the Uber-rich? This video was so disappointing and useless!
The thumbnail is misleading; thought this was going to be about fresh fruit and vegetable snack ideas. Click bait!!!!
wait $25 for the bag of chips??
Nbc nutz cerel